Czym jest erozja zęba?

zdrowe zęby, dentysta, stomatolog

W obecnych czasach coraz więcej osób cierpi na erozję szkliwa. Takie schorzenie jest spowodowane kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest dieta. Okazuje się, że napoje słodzone czy izotoniczne wpływają negatywnie na ludzkie szkliwo. Trzeba do tego doliczyć także warzywa oraz niektóre owoce.

Erozja zęba

Warto wiedzieć, że kwasowa erozja szkliwa to proces nieodwracalny. Jedynym sposobem na poradzie sobie z takim uszkodzeniem jest wypełnienie materiałem światłoutwardzalnym. Ponadto trzeba też stosować lakiery, laki, a niekiedy wymagana jest rekonstrukcja koronami porcelanowymi bądź licówkami, co może być problematyczne oraz kosztowne. W każdym przypadku erozja szkliwa powinna być leczona w gabinecie stomatologicznym. Jest to poważne schorzenie, które może spowodować nieodwracalne zmiany w jamie ustnej. Z tego powodu erozja zębów zawsze powinna być dobrze zdiagnozowana. W tej kwestii istotna jest profilaktyka. Bardzo prostym sposobem na zabezpieczenie się przed erozją szkliwa jest zrezygnowanie z tego, co może do niej doprowadzić. Mowa tutaj przede wszystkim o wykluczeniu z diety surowych warzyw, owoców, soków, słodyczy, a ponadto napojów słodzonych oraz izotonicznych. Ponadto bardzo ważne są regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych. Dentysta określi, czy pacjentowi grozi erozja szkliwa, erozja zęba. Oprócz tego zostanie opracowane ewentualne leczenie.

Czym jest erozja zęba?

Co ciekawe, z pomocą przychodzi obecnie nauka. Dzięki niej można zabezpieczyć się przed erozją szkliwa, która może być bardzo problematyczna dla pacjenta. Okazuje się, że na rynku pojawiło się coraz więcej produktów, które wzmacniają ludzkie szkliwo. Wszystko dzięki zawartości między innymi fluoru, a ponadto ksylitolu. Te składniki remineralizują szkliwo, a dodatkowo chronią zęby przed próchnicą. Inną zaletą jest fakt, że neutralizują kwasy, dzięki czemu zapobiegają powstaniu erozji zębów. Dlatego warto sięgać po sprawdzone preparaty w tym zakresie. Najlepiej będzie postawić na sprawdzonego producenta, gdyż jakość zawsze powinna być kwestią priorytetową. Trzeba też dodać, że pasty zabezpieczające przed próchnicą oraz erozją szkliwa dostępne są w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu każdy człowiek może zabezpieczyć się przed pojawieniem się erozji zębów. W przypadku pojawianie się tego schorzenia, trzeba niezwłocznie udać się do stomatologa.

Redakcja