Pierwszy telefon komórkowy – od klasycznego po dotykowy

Pierwszy telefon komórkowy

Obecnie mało kto wyobraża sobie życie bez telefonów komórkowych. Towarzyszą nam one w niemal każdym momencie życia. Jednak nie zawsze tak było, o czym też należy pamiętać. Jak to się stało, że teraz możemy wszędzie nosić ze sobą komórkę?

Kto wymyślił telefon?

Pierwszy telefon został opatentowany w Kanadzie w 1876 roku przez Aleksandra Grahama Bella. Szkocki naukowiec wpisał się na karty historii, ubiegając amerykańskiego inżyniera elektryka Erisha Gray’a, który zgłosił swój własny projekt tego samego dnia, lecz kilka godzin później. Bell jest również założycielem Bell Telephone Company, dzięki któremu mógł rozpowszechnić swój wynalazek.

Jednocześnie żaden z tych dwóch panów nie był pierwszą osobą, która wpadła na pomysł stworzenia telefonu. Więc kto wymyślił telefon? Autorem pierwszego prototypu, który powstał niemal dwadzieścia lat przed telefonem Bella, jest włoski wynalazca Antonio Meucci. Meucci jednak nie opatentował swojego wynalazku, więc nie może być uznawany za twórcę telefonu, dzięki czemu to właśnie Aleksander Graham Bell zwany jest wynalazcą pierwszego telefonu.

Kto wynalazł telefon komórkowy?

Jako pierwsza telefon komórkowy próbowała stworzyć firma Ericsson, co miało miejsce w 1956 roku. Prototyp był jednak wielkości walizki i ważył czterdzieści kilogramów.

Za wynalazcę telefonu komórkowego uznawany jest amerykański inżynier Martin Cooper, którego produkt 3 kwietnia 1973 roku zaprezentowała firma Motorola. Pierwszy telefon komórkowy nosi nazwę Motorola DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage). Pierwszy model ważył dwa kilogramy, a wielkością odpowiadał cegle. Poprawioną wersję (Motorola DynaTAC 8000x) do sprzedaży dopuszczono dziesięć lat później, przy czym pozwalała ona jedynie na pół godziny rozmowy i ważyła 790 gramów.

Pierwszym telefonem komórkowym bez antenki stała się za to Nokia 8810, która na rynku pojawiła się w 1998 roku.

Kto wynalazł telefon dotykowy?

Wbrew pozorom pierwszy telefon komórkowy dotykowy powstał niedługo po dopuszczeniu Motoroli DynaTAC do sprzedaży. Miało to miejsce w 1992 roku, gdy koncern IBM pokazała światu prototyp komórki o nazwie Simon. Simon posiadał więcej funkcji niż Motorola DynaTAC, ponieważ miał również wbudowany kalendarz, kalkulator, notatnik, gry oraz był w stanie obsługiwać pocztę elektroniczną. Korzystało się z niego jednak nie za pomocą palca, a rysika.

Telefony dotykowe zaczęły wypierać zwykłe telefony komórkowe w 2013 roku, do czego bardzo przyczyniło się jedno wydarzenie z 2007 roku, a mianowicie stworzenie iPhone’a przez Steve’a Jobsa.

Redakcja