Krwawienie dziąseł, odsłonięte szyjki zębowe oraz nadwrażliwość na zmiany temperatur to oznaki paradontozy. Jest to dolegliwość, która może rozwijać się latami. Jej bagatelizowanie może grozić nawet utratą zębów. Co trzeba wiedzieć o objawach i leczeniu paradontozy, by zrozumieć ten problem?
Jakie są objawy paradontozy?
Paradontoza jest bardzo popularną dolegliwością, która może dotykać nawet 70% społeczeństwa. Jest to choroba przyzębia, która zazwyczaj przebiega bardzo powoli i do pewnego momentu niezauważalnie, dlatego nie od razu budzi niepokój.
Pierwszym niepojącym objawem paradontozy może być nieprzyjemny zapach z ust. Najczęściej jest on bagatelizowany i maskowany przy pomocy odświeżaczy do ust. Jest to błąd! Na tym etapie rozwoju choroby lekarz stomatolog ma jeszcze duże możliwości leczenia.
Zastanawiając się jakie są objawy paradontozy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na krwawiące dziąsła. Jest to już poważny objaw paradontozy. Kolejnym etapem może być chwianie się, a nawet wypadanie zębów. Jest to już bardzo zaawansowany etap choroby.
Jak leczyć paradontozę?
Warto wiedzieć, że paradontoza jest chorobą dziedziczną. Warto mieć to na uwadze i systematycznie kontrolować stan jamy ustnej u dentysty. Wizyta kontrolna raz w roku to minimum, o którym nie można zapominać.
Warto wiedzieć, że parodontozy pomoże uniknąć przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej. Konieczne jest nie tylko systematyczne mycie zębów, używanie nici dentystycznych, ale również używanie płynów do płukania jamy ustnej.
Wybierając pasty do zębów należy zwracać uwagę, by miały one w składzie alantoinę, mleczan gliny, bisabolol oraz chloraheksadrynę – są to składniki przeciwdziałające pojawianiu się zapaleniu przyzębia.
Zastanawiając się jak leczyć paradontozę należy przede wszystkim określić stan zaawansowania dolegliwości. Jeżeli choroba jest we wczesnym stadium, czyli objawia się krwawieniem dziąseł po myciu należy przeprowadzić instruktaż higieny jamy ustnej.
Kolejnym krokiem leczenia jest usuniecie kamienia nazębnego. Skaling, piaskowanie oraz lakierowanie to niezbędne zabiegi, które pomogą usunąć kamień nazębny. Lekarz dentysta wypełni również kieszonki dziąsłowe. Trzeba jednak pamiętać, że może to zrobić wyłącznie do głębokości 5,5 mm. Większe kieszenie należy leczyć u periodentologa.
Parodontoza, która jest w bardziej zaawansowanym stadium może wymagać leczenia chirurgicznego, dlatego tak ważne jest, by pacjent jak najszybciej udał się po pomoc do lekarza specjalisty, który ustali plan leczenia.