Protezy zębowe akrylowe i szkieletowe

zdrowe zęby, dentysta

Utrata jednego zęba lub dwóch to jeszcze nie problem – znacznie gorzej, gdy dotyczy nas całkowite lub prawie całkowite bezzębie – wtedy nie pozostaje nic innego jak zdecydować się na sztuczne uzębienie, które pozwoli nam wrócić do normalnego życia. Do dyspozycji mamy co najmniej kilka metod, w tym najbardziej popularne protezy zębowe akrylowe lub szkieletowe.

Protezy zębowe Gdynia – jakie mamy możliwości?

Dla każdej osoby, która dotknięta jest częściową utratą zębów lub całkowitym bezzębiem, najważniejszą rolę odgrywają zarówno względy estetyczne, jak i komfort związany z noszeniem sztucznego uzębienia. Ponadto istotnym czynnikiem jest także kwestia finansowa – ceny sztucznych szczęk mogą wahać się od dwóch do nawet kilkunastu tysięcy.

W jednym przypadku możemy liczyć na refundację kosztów – taką możliwość daje między innymi proteza akrylowa. Możemy także zdecydować się na droższe rozwiązania, np. takie jak implanty, ale wtedy koszty ich założenia musimy pokryć z własnych środków, co nie dla każdego jest możliwym rozwiązaniem.

Protezy akrylowe i szkieletowe

Jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań są protezy akrylowe, tym bardziej że możemy liczyć na refundację kosztów. Tego rodzaju protezy zębowe Gdynia stosuje się przede wszystkim przy całkowitym bezzębiu, ale można je również stosować w przypadkach, gdy posiadamy jeszcze część własnego uzębienia – adekwatnie do indywidualnego przypadku stosuje się więc akrylową protezę częściową lub całą.

Protezy akrylowe są protezami ruchomymi, które należy na noc zdejmować. Alternatywą dla nich są protezy szkieletowe, które posiadają części metalowe. Podstawowe różnice między protezami akrylowymi i szkieletowymi dotyczą przede wszystkim komfortu ich noszenia – protezy szkieletowe posiadają dodatkowe podparcia, dzięki czemu stabilniej trzymają się w ustach. Ponadto są one także trwalsze od akrylowych.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Zarówno protezy szkieletowe, jak i akrylowe mają swoje wady i zalety, ale są także tańsze od takich rozwiązań jak na przykład proteza na implantach. Ponadto pozwalają na powrót do normalnego życia, co jest przede wszystkim najistotniejsze dla wszystkich, który borykają się z bezzębiem. Jednak wybór właściwej metody protetycznej powinien być dobrze przemyślany, warto więc dokładnie omówić każdą z nich, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Redakcja