Ortodoncja: aparat ortodontyczny stały czy ruchomy?

aparat ortodontyczny

Wady zgryzu można niwelować za pomocą takich opcji jak aparat ortodontyczny łódź. Można tutaj wyróżnić zarówno aparaty stałe, jak i ruchome. Czym dokładnie różnią się one pomiędzy sobą i czy są równie skuteczne? Na który należałoby się zdecydować?

Leczenie ortodontyczne prowadzi się z użyciem aparatów ruchomych oraz stałych zakładanych na zęby. Wywierany przez nie nacisk powoduje, że zęby zmieniają swoją pozycję, aby uzyskać optymalne efekty w usuwaniu różnego rodzaju wad zgryzu i przesunięć zębów.

Także gabinety oferujące usługę typu ortodoncja łódź mogą zaproponować pacjentom leczenie z użyciem tych dwóch typów aparatów. Czy lepiej wybrać wtedy aparat ortodontyczny łódź ruchomy, a może lepiej stały?

Aparaty ruchome i stałe a ortodonta łódź

Ruchome i stałe aparaty ortodontyczne, chociaż mają ten sam cel, mają inną budowę, co także przekłada się na prowadzenie z nimi procesu prostowania zębów.

Rodzaje aparatów ortodontycznych ruchomych:
• aparaty standardowe – z drucikiem
• aparaty nakładkowe – system Invisalign z przezroczystymi nakładkami

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych:
• aparaty metalowe – najpopularniejsze aparaty ortodontyczne
• aparaty estetyczne – ceramiczne (porcelanowe), kryształowe (szafirowe)
• aparaty lingwalne – mocowane od tylnej strony zębów

Lepszy aparat ruchomy czy stały?

Zasadniczo, aparaty ruchome standardowe rekomendowane są dla dzieci. U młodzieży i osób dorosłych stosuje się częściej aparaty stałe, za wyjątkiem systemu Invisalign, który także może być stosowany niezależnie od wieku.

Skuteczność aparatów stałych jest większa, także w przypadku bardziej skomplikowanych wad. Wynika to z faktu, że ortodonta może wtedy precyzyjniej sterować aparatem, by uzyskać najlepsze efekty.

Dobry ortodonta łodź to podstawa

Aby uzyskać najlepsze efekty leczenia ortodontycznego, należy wybrać dobry gabinet, którego specjalnością jest ortodoncja Łódź to jedno z miast, gdzie pacjenci mogą skorzystać z takich usług.

W sieci można znaleźć także opinie na temat ortodontów w Łodzi, aby wybrać najlepszego specjalistę w tej dziedzinie. Dobry ortodonta łódź może wówczas doradzić, jaki wybrać aparat ortodontyczny w Łodzi.

Podsumowując, dobre efekty leczenia można uzyskać zarówno z użyciem aparatów ruchomych, jak i stałych. Gdy jednak wada jest poważniejsza, ortodonta może zalecić założenie aparatu stałego. Co nie jest wcale złym rozwiązaniem zważywszy na to, że aparaty tego typu stały się w ostatnim czasie naprawdę popularnym a przede wszystkim modnym rozwiązaniem.

Redakcja