Kiedy warto zrobić rtg zębów?

zdrowy uśmiech, dbanie o zęby

Prześwietlenie zębów Sosnowiec to bardzo potrzebny krok podczas diagnostyki stanu zdrowia jamy ustnej. Dzięki zdjęciom rtg zębów Sosnowiec lekarz stomatolog może ocenić stan uzębienia i dobrać prawidłowe metody postępowania. Prowadzona w ten nowoczesny sposób diagnostyka stomatologiczna Sosnowiec to pierwszy etap, zanim podejmie się drogie i skomplikowane metody leczenia oraz odbudowy zębów.

Rtg zębów Sosnowiec

Każdy dobry stomatolog przed planowaniem leczenia stomatologicznego potrzebuje zdjęcia RTG jamy ustnej. Prześwietlenie wykonuje się często tuż przed zabiegiem, o ile gabinet wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt. Pozwala to podstawić prawidłową diagnozę i dobrze przeprowadzić na przykład leczenie kanałowe, która jest skomplikowaną procedurą stomatologiczną. Bez zdjęcia rtg lekarz nie ma możliwości precyzyjnie przeprowadzić leczenia kanałowego.

Diagnostyka stomatologiczna Sosnowiec

W niektórych przypadkach potrzebne jest panoramiczne zdjęcie RTG, które ukazuje całą jamę ustna. Taka diagnostyka rekomendowana jest po to, aby ocenić stan kości jamy ustnej, dzięki czemu pacjent może dostać wstępną informację dotyczącą możliwości zastosowania implantów zębowych. Oczywiście do podjęcia ostatecznej decyzji, czy w przypadku konkretnego pacjenta możliwe będzie zastosowanie implantów, potrzebne jest jeszcze inne badanie. Jest nim tomografia komputerowa jamy ustnej. Okazuje się zatem, że prześwietlenie zębów Sosnowiec nie zawsze wystarcza. Lekarz jednak zawsze informuje o koniecznych postępowaniach diagnostycznych, która potrzebne będą mu do prawidłowej oceny zdrowia jamy ustnej oraz doboru metody leczenia.

Rtg zębów na NFZ

Warto dowiedzieć się o możliwości wykonywania zdjęć RTG jamy ustnej w ramach ubezpieczenia w NFZ. Każdy pacjent ma prawo do jednego zdjęcia rtg panoramicznego jamy ustnej raz w roku. Chociaż koszty takiej diagnostyki nie są bardzo wysokie, można oszczędzić, umawiając się na wizytę do miejsca, które ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia

Przeciwwskazania do zdjęcia rtg jamy ustnej

Jeżeli lekarz rekomenduje wykonanie zdjęcia rtg, aby możliwa była dogłębna diagnostyka stomatologiczna Sosnowiec, koniecznie trzeba poinformować go o ciąży lub jej podejrzeniu. W takich przypadkach pacjentka nie będzie mogła wykonać zdjęcia RTG, a lekarz będzie musiał w inny sposób dokonać diagnozy, a następnie podjąć decyzję dotyczącą leczenia.

Redakcja