Wybielanie zębów. Jakie metody może zaproponować ci dentysta?

dentysta, stomatolog

Wygląd uśmiechu jest jednym z czynników, które w największej mierze decydują o tym, jak postrzegają nas inni. Obok braku ubytków próchnicowych oraz pełnego uzębienia, szczególnie duże znaczenie ma kolor zębów. Wszelkiego typu przebarwienia wpływają na estetykę uśmiechu, ale można sobie z nimi skutecznie poradzić.

Kiedy konieczne jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest zalecane przede wszystkim jako metoda zwalczania przebarwień. Te mogą być wynikiem oddziaływania różnych czynników. Za ich powstawanie najczęściej jednak odpowiadają:

• kawa i herbata: głównym „winowajcą” okazują się zawarte w nich garbniki;
• czerwone wino: podobnie jak w przypadku ciepłych napojów, zawiera garbniki;
• palenie papierosów: substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym mogą odkładać się na zębach, prowadząc do powstawania charakterystycznych, brązowych przebarwień;
• procesy starzenia: z wiekiem w naturalny sposób dochodzi do demineralizacji szkliwa, które przybiera nieestetyczny, żółty odcień;
• urazy mechaniczne: najczęściej powodują białe przebarwienia;
• niektóre leki (m.in. antybiotyki) i suplementy zawierające żelazo;
• słodycze i barwiące produkty spożywcze: np. curry, buraki, jagody czy napoje typu cola. 

Sposób na przebarwienia – wybielanie nakładkowe

Obecnie w gabinetach dentystycznych pacjenci mogą wybrać jedną z kilku metod wybielania. Te dzielą się na dwie główne grupy: wybielanie nakładkowe oraz za pomocą lampy. Pierwsze jest polecane przede wszystkim pacjentom z ograniczonym budżetem. Chociaż daje dobre rezultaty, może uszkadzać niektóre wypełnienia i powodować przejściową nadwrażliwość zębów. Wadą jest też długi czas trwania zabiegu – nakładkę nosi się od jednego do dwóch tygodni.

Wybielanie zębów lampą Beyond

Konkurencyjną metodą jest wybielanie zębów lampą Beyond. Polega na pokryciu ich specjalnym żelem, a następnie naświetleniu go dedykowaną lampą. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i, jako że wykonuje go odpowiednio przeszkolony stomatolog, bezpieczny dla zębów oraz wypełnień. W porównaniu z techniką nakładkową, wybielanie lampą Beyond jest też dużo szybsze. W zależności od skali przebarwień, cała procedura zajmuje od 15 minut do pół godziny. Jeśli chodzi o trwałość efektów, obie metody wypadają podobnie – wynosi ona około 2-3 lat i jest zależna od stopnia utrzymania higieny oraz unikania wspomnianych niekorzystnych czynników.

Redakcja