Skuteczne leczenie endodontyczne

zdrowy uśmiech, dentysta

Często przy leczeniu kanałowym pacjencji spotykają się z terminem „endodoncja”. Czym zajmuje się endodonta i dlaczego leczenie endodontyczne jest tak skuteczne?

Kanałowe leczenie endodontyczne

Wnętrze zęba, które znajduje się pod twardą substancją zęba, szkliwem i zębiną, nazywa się miazgą. Miazga składa się z naczyń krwionośnych, włókien nerwowych i tkanki łącznej i rozciąga się od korony zęba do wierzchołka korzenia. Tutaj łączy się z tkanką otaczającą korzeń. Podczas rozwoju zęba miazga pełni bardzo ważne funkcje. Jednak gdy ząb dojrzeje, może również istnieć bez miazgi – na przykład, gdy miazga jest w stanie zapalnym lub jest zakażona bakteriami i musi zostać usunięta. Endodonta wrocław wykonuje to w ramach kanałowego leczenia endodontycznego. I właśnie w tym się specjalizuje. W ten sposób endodonta może w delikatny, ale skuteczny sposób, korzystając z najnowocześniejszej nauki i nowych technik, pomóc pacjentom. Endodoncja pozwala zachować zęby, które dawniej zostałyby sklasyfikowane jako niewarte leczenia. Dzięki wielu profesjonalnie wykonanym zabiegom endodonta Wrocław opinie ma bardzo dobre.

Endodonta wrocław — praca z mikroskopem

Endodonta może skutecznie leczyć tylko to, co widzi w całości. W związku z tym w swojej pracy używa specjalnego mikroskopu chirurgicznego. Dzięki temu może zobaczyć system kanałów korzeniowych zarówno w dużym powiększeniu, jak i optymalnie oświetlonym. Są to najlepsze warunki do skutecznej i optymalnej pielęgnacji zębów pacjenta.

Cyfrowa tomografia objętościowa — diagnostyka w 3D

Endodoncja wymaga bardzo wysokiej rozdzielczości w odwzorowaniu drobnych struktur anatomicznych. W związku z tym endodonta stosuje cyfrową tomografię objętościową. Dzięki tej trójwymiarowej diagnostyce rentgenowskiej obszar ust, żuchwy i twarzy może być wyświetlany w poszczególnych warstwach, co oznacza, że dostępnych jest więcej informacji niż w przypadku konwencjonalnego dwuwymiarowego obrazu rentgenowskiego — co umożliwia bardziej precyzyjną diagnostykę.
Narażenie na promieniowanie jest tutaj niższe niż w przypadku tomografii komputerowej. Istnieje wiele wskazań endodontycznych do zastosowania cyfrowej tomografii objętościowej.
Obejmują one m.in. wyjaśnienie zmian zapalnych w kości szczęki, ocenę anatomii kanału korzeniowego, dokładne umiejscowienie ciał obcych w kanale i końcówek korzeni w kontekście chirurgii endodontycznej, wizualizację resorpcji korzenia i perforacji oraz wyjaśniania złamań szczęki i zębów.

Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne?

Jeśli miazga jest w stanie zapalnym lub nawet jest martwa, należy ją usunąć, a następnie dokładnie oczyścić wszystkie kanały korzeniowe. Jeśli takie stany zapalne i infekcje, które zwykle są spowodowane urazami lub wpływami bakteryjnymi, pozostają nieleczone, może rozwinąć się silny ból, a nawet powstanie przetok i ropni.

Redakcja