Protezy ruchome – rodzaje, zalety i wady, ceny. Co wybrać?

dentystka, stomatolog, lekarz

Utrata zęba lub paru zębów to nie tylko problem estetyczny. Brak uzębienia to także trudności w spożywaniu posiłków, mówieniu, ryzyko zaburzeń zgryzu. W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z różnych typów protez, w tym protez ruchomych. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest ruchoma proteza zębowa?

Ruchoma proteza to rodzaj protezy stomatologicznej, która jest przeznaczona do wkładania i wyjmowania z jamy ustnej. Protezy te mogą być wykonane jako częściowe i całkowite.

W ramach usług jak protetyka stomatologiczna Szczecin jest miastem, w którym pacjenci mogą skorzystać z kompleksowej obsługi dotyczącej protez ruchomych.

Protezy ruchome – rodzaje
Pacjentom zainteresowanym pomocą protetyka Szczecin daje dostęp do gabinetów, w których można zamówić poniższe rodzaje protez:

  • Protezy akrylowe,
  • Protezy szkieletowe,
  • Protezy z elastycznych tworzyw sztucznych,
  • Protezy zatrzaskowe – overdenture.

Jaką protezę ruchomą wybrać?

Wśród dostępnych typów ruchomych protez w Szczecinie najbardziej komfortowe są protezy z tworzyw elastycznych, w tym protezy nylonowe, akronowe. Wygodne i estetyczne są także protezy zatrzaskowe, które mocowane są na zatrzaskach wkręcanych w korzeń lub kość zęba.

Osobom zainteresowanym usługami jak protetyka stomatologiczna Szczecin zapewnia najwyższej jakości obsługę. Doświadczony stomatolog doradzi, jaki typ protezy sprawdzi się najlepiej.

Zalety i wady protez ruchomych
Protezy ruchome są najczęściej wybierane ze względu na ich przystępną cenę. Właściwie dobrane mogą także zapewnić odpowiedni komfort i trwałość na lata.

Główne minusy to konieczność wyjmowania i zakładania protez, co często może powodować dyskomfort. Najtańsze protezy mogą też ranić jamę ustną, wywoływać trudności z mówieniem, jedzeniem.

Gdzie można wykonać protezę ruchomą?

Osoby ubezpieczone w NFZ mogą skorzystać tylko z akrylowych protez stomatologicznych w Szczecinie. Wszystkie typy protez dostępne są w gabinetach prywatnych.

W ramach usług jak protetyka Szczecin to miasto, gdzie można zamówić protezy ruchome prywatnie i na NFZ. Gdy konieczna jest naprawa protez Szczecin oferuje usługi również prywatnie i w ramach Funduszu.

Protezy ruchome – ceny

Za protezy w Szczecinie należy zapłacić od około 600 złotych do nawet 3000 złotych.

Najmniej kosztują protezy akrylowe, natomiast najwięcej trzeba będzie zapłacić za protezy zatrzaskowe. Dość drogie są też protezy z elastycznych tworzyw sztucznych.

Naprawa protez ruchomych
Protezy ruchome w trakcie użytkowania mogą się uszkodzić, na przykład pęknąć.

Pacjentom chcącym skorzystać z usługi jak naprawa protez Szczecin daje dostęp do prywatnych gabinetów, gdzie pomoc można otrzymać od ręki. Protezy akrylowe na NFZ można naprawiać też bez opłat w gabinetach mających podpisaną umowę z Funduszem.

Redakcja