Kiedy jest odpowiedni czas, aby zabrać dziecko do ortodonty?

dzieci, stomatolog dziecięcy

Rodzice często zabierają swoje dzieci do gabinetu ortodontycznego dopiero wtedy, gdy mają już stałe zęby. To częsty błąd, który może skutkować niewspółosiowością zębów i szczęk. Ortodonta poznań może skorygować takie anomalie przy niewielkim wysiłku u małych pacjentów. U dorosłych wiąże się to z długotrwałym leczeniem ortodontycznym, a nawet operacją szczęki. Z tego powodu zaleca się wizytę u ortodonty dzieciom, które mają jeszcze niewyrżnięte stałe zęby.

Ortodoncja poznań — kiedy jest dobry moment na pierwszą wizytę?

U niektórych dzieci anomalie w ustawieniu zębów i szczęk stają się zauważalne bardzo wcześnie. Jeśli jako rodzic zauważysz jedną lub więcej z poniższych cech w uzębieniu mlecznym Twojego dziecka, lub we wczesnym uzębieniu mieszanym, zaleca się skonsultowanie się z ortodontą:

  • Przednie zęby bardzo wysunięte do przodu (ryzyko urazu zęba przedniego)
  • Otwarty czołowy zgryz (przednie zęby szczęki i żuchwy nie stykają się, np. przy nawykach takich jak ssanie kciuka)
  • Dziecko ma zgryz krzyżowy czołowy spowodowany nadmiernym rozwojem żuchwy lub niedorozwojem górnej szczęki (przednie dolne zęby wystają przed górnymi przednimi zębami)
  • Zgryz krzyżowy boczny. (Tylne zęby żuchwy wystają poza tylne zęby górnej szczęki)
  • Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych (np. w wyniku próchnicy), a zęby stałe rosną w niewłaściwym miejscu (np. na podniebieniu).

W takich przypadkach należy zgłosić się do gabinetu ortodontycznego. Tam ortodonta zaleci odpowiednie leczenie np. przy pomocy aparatu ruchomego. We wczesnym dzieciństwie początkowy wzrost szczęki można optymalnie ukierunkować. W ramach wczesnego leczenia ortodonta zbada zgryz, zrobi zdjęcie, pobierze wycisk szczęki i żuchwy. Ortodoncja poznań to wykwalifikowani specjaliści i nowoczesne metody leczenia. Istnieje również możliwość wykonania cyfrowego skanu 3D szczęki i żuchwy – bez robienia wycisku.

Ortodoncja dziecięca poznań — problemy stomatologiczno-kostne

Jeśli dziecko po 9 roku życia nie ma żadnej z powyższych cech, nadal dobrym pomysłem jest wizyta u ortodonty. Oko eksperta może często zidentyfikować inne problemy stomatologiczne i kostne, które umykają niewprawnemu oku rodzica.
Ortodonta poznań może dokonać wczesnej analizy czynnościowej stawów żuchwy i poprawiając pozycję zgryzu.
W przypadku konieczności leczenia podejmowane są wszelkie przygotowania do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego w wieku 9 lat. W tym wieku można jeszcze optymalnie wpływać na ukształtowanie szczęki. Ma to na celu zahamowanie nadmiernego wzrostu lub przyspieszenie zbyt wolnego wzrostu szczęki.
Ponieważ szczyt wzrostu osiąga około 11 lat u dziewcząt i około 13 lat u chłopców, zaleca się rozpoczęcie leczenia przed tym momentem.
Nieleczona wada zgryzu w dzieciństwie może prowadzić do postępujących problemów ze stawem żuchwy i cofania się dziąseł. Ortodoncja dziecięca Poznań przeciwdziała poważnym konsekwencjom.

Redakcja