Zęby w znacznym stopniu objęte próchnicą trzeba leczyć kanałowo, czyli endodontycznie, z użyciem mikroskopu stomatologicznego. To jedyny sposób na uratowanie zęba przed wyrwaniem. Przeczytaj, kiedy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest konieczne i jak przebiega ten zabieg.
Kiedy konieczne jest leczenie zębów pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonuje się wtedy, kiedy zęby mają nietypową budowę lub położenie. Przed zabiegiem zazwyczaj stomatolog wykonuje zdjęcie rtg zęba. Widzi na nim budowę korzenia i rozmieszczenie kanałów. Jeśli przez ich atypowość istnieje ryzyko, że opracowanie i wypełnienie kanałów mogłoby być niedokładne, sięga po mikroskop.
Dzięki zastosowaniu tego urządzenia można dokładnie wypełnić cieśnie kanałów korzeniowych, a wcześniej skontrolować ich oczyszczenie. Mikroskop powiększa obraz nawet dwudziestokrotnie, więc praca z jego użyciem przebiega sprawnie i możliwe jest leczenie kanałowe w ciągu jednej wizyty.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu zajętej próchnicą miazgi, która znajduje się wewnątrz zęba.
Przed rozpoczęciem leczenia stomatolog znieczula pacjenta miejscowo i rozwierca ząb. Następnie oczyszcza go i wypełnia kanały materiałem stomatologicznym.
Jeśli nie trzeba stosować odbudowy protetycznej (korony), przeprowadza się leczenie kanałowe w ciągu jednej wizyty. Wtedy lekarz zakłada tradycyjną plombę światłoutwardzalną i to kończy leczenie. Jeśli zaś ząb po kanałówce jest mocno zniszczony i nie można go odbudować przy pomocy kompozytu, zakłada się koronę zębową. Korona przygotowywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta i zwykle konieczne są 2 lub 3 wizyty w gabinecie.
Do czego jeszcze służy mikroskop stomatologiczny?
Pierwotnie mikroskop służył tylko do zabiegów leczenia kanałowego. Z czasem jednak pojawił się w większości gabinetów i wykorzystywany jest także w diagnostyce. Korzystają z niego protetycy podczas przygotowania zębów do odbudowy. Chirurgom stomatologicznym pomaga precyzyjnie szyć, a wcześniej diagnozować choroby tkanek miękkich.
Leczenie zębów pod mikroskopem umożliwia precyzyjne wykonywanie wszystkich zabiegów stomatologicznych. Dzięki mikroskopowi lekarz jest w stanie zauważyć najmniejsze zmiany próchnicowe, nawet te położone pomiędzy zębami lub głęboko w jamie ustnej.