Jak wybrać taczkę ogrodową?

taczka ogrodowa

Taczka do ogrodu ma swoje konkretne przeznaczenie. Są oczywiście ogrody i ogrody – w jednych gwiazdą jest głównie trawnik z niewielkim skwerem roślin i ewentualnie grillem, a w innych rosną bujnie drzewa, krzewy, a uwagę zwraca na siebie oczko wodne. W zależności od swoich potrzeb i zaangażowania w prace w ogrodzie można dobrać odpowiednią taczkę na dwóch kołach.

Wybór taczki do ogrodu pod względem zastosowania

Zastosowanie to podstawowy aspekt, na jaki warto zwrócić uwagę, gdy wybiera się taczkę do ogrodu. Taczki budowlane muszą być solidne, natomiast ogrodowe już niekoniecznie. Jeśli w planach jest tylko przewożenie nią lekkich przedmiotów, wystarczą w zupełności takie taczki ogrodowe, które nie będą mieć zbyt dużego udźwigu.

Wtedy zwykle zapłaci się mniej i szybciej z tego powodu będzie można pozwolić sobie na taki poręczny dodatek do ogrodu. Jeżeli jednak zamierza się wozić ziemię, kwiaty, czy różnego rodzaju sadzonki lub narzędzia ogrodowe, lepszym wariantem będą cięższe taczki ogrodowe, o bardziej solidnej konstrukcji.

Z jakiego materiału powinna być wykonana taczka ogrodowa?

Podobnie jak w przypadku wagi i udźwigu, tak i materiał, z jakiego jest wykonana ogrodowa taczka na dwóch kołach, będzie odnosić się do przedmiotów, które można nią przewieźć.

Jednocześnie bardziej solidny materiał, czyli stal ma szersze zastosowanie niż na przykład plastik. Można ją postawić praktycznie wszędzie, a czynniki zewnętrzne nie są dla niej żadnym utrudnieniem. Zupełnie inaczej jest z plastikowymi taczkami, które pod wpływem wysokiej temperatury bądź dużego nasłonecznienia mogą się odkształcać.

Wybór taczki na dwóch kołach ze względu na surowiec, z jakiego jest wykonana, może być też podyktowany komfortem użytkowania. Zdecydowanie lepiej i łatwiej obsługuje się plastikową, lżejszą taczkę, niż tę stalową, która najczęściej kojarzy się z pracami budowlanymi.

Jeśli ma się niewielki ogród, a od czasu do czasu zdarzają się w nim prace, które wymagają większego wysiłku, nieraz trzeba będzie przewieźć mniej taczką z plastiku kilka razy. Natomiast na tej ze stali można wszystko przewieźć od razu. Wiąże się to jednak z większym wysiłkiem fizycznym podczas podnoszenia i opuszczania misy taczki budowlane za rączki.

Płytsza, czy głębsza taczka do ogrodu?

Chcąc kupić taczkę do ogrodu, nie można pominąć takiej kwestii, jak jej pojemność. Każda głębokość ma swoje uzasadnienie, a jeśli nie wiadomo, na jaki wariant się zdecydować z uwagi na duży wybór, najlepiej zdecydować się na taką pojemność, która będzie sprawdzać się najczęściej. Przeważnie jest to więc ta, która plasuje się gdzieś pośrodku skali.

Oczywiście taki parametr warto odnieść do swoich indywidualnych oczekiwań – gdy często trzeba przewieźć jakiś przedmiot o większych gabarytach, wtedy lepsza będzie ta o większej głębokości. Analogicznie można podejść wtedy, gdy w ogrodzie nie korzysta się z takich przedmiotów, czy narzędzi.

Redakcja