Czym zajmuje się ortodonta i jak przebiega leczenie ortodontyczne?

zdrowe uzębienie, dentysta, stomatolog

Ortodonta jest lekarzem, który specjalizuje się w korektach wad zgryzu. Proces jego kształcenia skupia się na badaniu funkcjonowania narządu żucia, poznawaniu czynników, które mogą go zaburzyć, a także ich zapobieganiu. Dodatkowo w przypadku pacjentów, u których doszło do rozwoju zaburzeń nieprawidłowości, ortodonta Gdynia Orłowo zajmuje się ich korektą, tak by pacjent po zakończonym procesie leczenia mógł cieszyć się pięknym, prostym uśmiechem.

Ortodonta Gdynia Orłowo – kto powinien się do niego zgłosić?

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że ortodonta nie zajmuje się jedynie prostowaniem krzywo rosnących zębów. W gruncie rzeczy jest to tylko jedna z gałęzi jego działalności. Bardzo ważne jest, by wiedzieć, że ortodonta ma za zadanie nie tylko leczenie wad zgryzu, ale także ustalenie ich przyczyn i zapobieganie im w przyszłości. Dlatego też bardzo często ortodonta Gdynia zajmuje się leczeniem laryngologicznym, likwidowaniem złych nawyków, a także zaleceniem odpowiednich ćwiczeń, które mogą im zapobiegać.

Jeśli chodzi o aparat ortodontyczny Gdynia, to jest on chyba najczęściej stosowanym sposobem, jeśli chodzi o leczenie wad zgryzu. Specjaliści bardzo często zalecają aparat stały, którego się nie zdejmuje. Stosuje się go zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. U najmłodszych pacjentów ortodonci bardzo często decydują się na aparat ruchomy, który pacjent nosi od kilku do kilkunastu godzin w ciągu doby.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, jak istotne dla zdrowia jest leczenie wad zgryzu. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nieprawidłowe umiejscowienie zębów w jamie ustnej utrudnia ich dokładne oczyszczanie, co może przełożyć się na rozwój próchnicy. Dodatkowo, w porę podjęte leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę mechanizmu żucia i gryzienia. Nieleczone wady zgryzu bardzo często mają także wpływ na nieprawidłową wymowę. Warto także wspomnieć względy estetyczne, które dla wielu pacjentów są głównym powodem zgłoszenia się do gabinetu ortodonty.

Niestety, wciąż bardzo wiele osób ignoruje wady zgryzu i rezygnuje z wizyty u ortodonty. Można się domyślać, że ogromne znaczenie ma tu czynnik finansowy – nie wszystkich niestety stać na proces leczenia, który może ciągnąć się miesiącami i być bardzo kosztowny.Ortodonta Gdynia Orłowo po postawieniu diagnozy omówi z każdym pacjentem co należy zrobić aby poprawić kondycje uzębienia oraz oszacuje osztorys.

Redakcja