Co to jest endodoncja?

dentysta, stomatolog

Każdy zna podstawowe zasady higieny jamy ustnej, ale nie wszyscy ich przestrzegają. Leczenie endodontyczne brzmi dosyć enigmatycznie, ale w tym artykule postaramy się wyjaśnić, co dokładnie oznacza. Jest to leczenie kanałowe Wrocław ma wielu doskonałych specjalistów.

Co to jest leczenie kanałowe?

Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych oraz miazgi, jest endodoncja. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podstawową metodą terapii jest leczenie endodontyczne określane również jako kanałowe. Wykorzystuje się w tym celu endometry, mikroskopy oraz cienkie narzędzia penetrujące i piłujące. Dzięki temu dentysta może dokładnie zlokalizować kanały oraz sprawdzić wnętrze komory. Kluczowy jest również pomiar głębokości poszczególnych kanałów, ponieważ u każdego pacjenta wygląda to inaczej. Diagnostyka rentgenowska jest także ważnym elementem endodoncji. O wszystkich chorobach ogólnoustrojowych pacjent powinien powiadomić lekarza przed rozpoczęciem leczenia. Działem stomatologii, który rozwija się w błyskawicznym tempie jest endodoncja Wrocław oferuje pod tym względem naprawdę spore możliwości. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu można wymienić zaburzenia endokrynologiczne oraz schorzenia wątroby, nerek, a także serca. Dawniej leczenie endodontyczne było czasochłonne i mocno skomplikowane. Postęp technologiczny poszedł jednak mocno do przodu, dlatego możemy dziś korzystać z możliwości, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli.

Zabiegi z zakresu endodoncji

Obecnie zabieg z zakresu endodoncji można wykonać na jednej wizycie, ponieważ mamy do dyspozycji nowoczesne środki znieczulające. Najpierw stomatolog podaje znieczulenie, a dopiero później otwiera komorę zęba i usuwa miazgę z kanałów korzeniowych. Do otwarcia komory wykorzystuje się miniaturowe pilniki. Na koniec kanały wypełnia się specjalną substancją, które z czasem twardnieje. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie – endodoncja Wrocław tylko zębów przednich. Z kolei dzieciom i kobietom w ciąży przysługuje darmowe leczenie wszystkich zębów. W klinice prywatnej ceny rozpoczynają się od 200-300 zł, dlatego jest to raczej duży wydatek. Gabinety stomatologiczne wyglądają coraz bardziej profesjonalnie, a niektóre przypominają profesjonalne laboratoria. Najważniejsze jest oczywiście zadowolenie pacjentów, którym udało się uratować zęby.

Redakcja