Licówki – czym są i co wpływa na ich wytrzymałość

zdrowe zęby, dentysta, stomatolog

Każdy z nas chciałby mieć piękne, białe, proste zęby, jednak nie zawsze mamy się czym pochwalić. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach stomatologia oferuje możliwość poprawy wyglądu zębów i to w bardzo prosty i stosunkowo szybki sposób. Czym są licówki i ile się trzymają?

Licówki – czyli co?

Licówki to cienkie nakładki na zęby, które mogą być wykonane z takich materiałów jak akryl, porcelana, ceramika lub kompozyt. Klei się je za pomocą kleju do przedniej ściany zębów. Mają na celu poprawę wyglądu zębów, a także ich kształtu i koloru. Można zdecydować się na takie rozwiązanie także w przypadku, gdy zęby są delikatnie skrzywione lub mamy diastemę.
Licówek nie sposób odróżnić od zwykłych zębów, dobiera się je indywidualnie zgodnie z życzeniem pacjenta. Dzięki nim można uzyskać piękny, śnieżnobiały uśmiech, zniwelować ubytki, poprawić ich długość lub szerokość w zależności od potrzeb.

Kto może założyć licówki?

Licówki może założyć praktycznie każdy. Oczywiście zabieg odbywa się po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu przez lekarza, gdyż są pewne przeciwwskazania do ich zastosowania. Decydując się na licówki, trzeba pamiętać, że wszystkie zęby muszą być zdrowe. Można też zdecydować się na takie rozwiązanie w przypadku posiadania martwego zęba, który był leczony kanałowo. Ze względu na to, że martwe zęby bardzo często zmieniają barwę, licówki będą świetnym wyborem.

Ile trzymają się licówki?

Bez wątpienia każdy, kto zastanawia się nad inwestycją w licówki, zadaje sobie pytanie, czy jest to rozwiązanie trwałe. Ich trwałość w dużej mierze zależy od materiału, z którego są wykonane, a także techniki mocowania oraz rodzaju zastosowanego cementu. Obecnie najczęściej stosowane są licówki porcelanowe lub ceramiczne, które są w stanie przetrwać około 10-15 lat. Co wpływa na wytrzymałość licówek? Przede wszystkim dbanie o higienę jamy ustnej. Ważne jest to, aby szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie oraz czyścić przestrzenie między zębami irygatorem. Przyda się także nić dentystyczna oraz specjalny płyn do płukania jamy ustnej.

Czy warto zdecydować się na założenie licówek?


Jeżeli mamy duży kompleks związany z wyglądem naszych zębów, przeszkadza nam ich barwa lub kształt, licówki mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Oczywiście wiąże się to z dużymi wydatkami, dlatego warto dobrze przemyśleć sprawę i wybrać doświadczonego dentystę.

Redakcja