Uprawnienia SEP gwarancją stabilnego zawodu

elektryka, SEP, szkolenie

W dzisiejszych czasach ludzie coraz poważniej zaczynają interesować temat zdobycia uprawnień SEP. Zainteresowanie zdobyciem typu uprawnień spowodowane jest wzrostem zapotrzebowania na specjalistów trudniących się obsługą maszyn budowlanych oraz urządzeń elektrycznych. Ciągły rozwój sektora energetycznego oraz ciepłowniczego, inwestycje w odnawialne źródła energii oraz wyzwania w postaci ograniczania spalania węgla zmuszają przedsiębiorstwa do poszukiwania wykwalifikowanych pracowników. Posiadanie uprawnień SEP pozwala zatem na zdobycie ciekawego, perspektywicznego oraz dobrze płatnego zawodu. Jeśli chodzi o uprawnienia SEP cena szkolenia potrafi się różnic w zależności od grupy uprawnień, która nas interesuje.

Uprawnienia SEP G1,G2 oraz G3 – różnice

Uprawnienia SEP możemy podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich jest grupa G1, która dotyczy uprawnień elektrycznych. Posiadając takie uprawnienia, możemy legalnie zajmować się obsługą oraz eksploatacją maszyn i urządzeń elektrycznych do 1kv. Jeśli chodzi o uprawnienia SEP do 1kv cena wynosi od 300 do 800 złotych. Zdobycie takich uprawnień wymaga złożenia wniosku do Stowarzyszenia Elektryków Polskich, od którego pochodzi skrót SEP, a następnie odbycia odpowiedniego szkolenia. Wybór placówki szkoleniowej stanowi niezwykle istotną kwestię, ponieważ szkolenie oprócz zdobycia certyfikatu, powinno zapewnić nam przede wszystkim specjalistyczną wiedzę, która zapewni nam zdobycie zawodu. Warto zatem kierować się renomą danej placówki szkoleniowej.
Uprawnienia z grupy G2 dotyczą uprawnień ciepłowniczych. Rozwój sektora ciepłowniczego w postaci inwestycji w odnawialne źródła energii wymusza na przedsiębiorstwach poszukiwanie specjalistów w tej dziedzinie. Aktualnie na rynku pracy panuje deficyt tego typu specjalistów, dlatego też ludzie coraz chętniej decydują się na udział w szkoleniach SEP.
Ostatnią grupą uprawnień są uprawnienia gazowe, czyli uprawnienia SEP G3. Jeśli chodzi o uprawnienia gazowe cena potrafi wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Przed udaniem się na szkolenie warto zapoznać się z opiniami innych uczestników szkolenia, a także odpowiednio zweryfikować placówkę szkoleniową.

Czy warto zdobyć uprawnienia SEP?

Zdecydowanie tak! Posiadanie uprawnień SEP to niemalże gwarancja zdobycia ciekawego oraz dobrze płatnego zawodu, który będzie stabilny jeszcze przez wiele lat. Zapotrzebowanie na specjalistów nieustannie rośnie, dlatego też na rynku pracy znajduje się wiele ofert dla wykwalifikowanych pracowników.

Redakcja