Protetyka zębów Poznań

dentysta, znieczulenie, stomatolog

Zęby uważane są za wizytówkę człowieka. Dlatego strata zęba może być przyczyną dużych kompleksów u boku problemów natury technicznej jak na przykład spożywanie posiłków.

Protezy zębowe Poznań

Podział uzupełnień uzębienia zależy od tego, czy pacjent może samodzielnie je usunąć z jamy ustnej (protezy ruchome), czy też jest to niemożliwe (protezy stałe). Każda z tych kategorii składa się z poszczególnych typów różniących się od siebie pod względem rodzajów materiału z którego są wykonane, rodzaj zęba/zębów który mają zastępować oraz sposób mocowania. W zakresie protetyk Poznań oferuje:

 • Protezy ruchome
  = Protezy akrylowe

Materiał, z którego są wykonane to akryl (w całości lub częściowo). W pierwszym przypadku stosowanym przy bezzębiu konstrukcja składa się ze sztucznych zębów umocowanych do płyty. Uzupełnienie częściowe dodatkowo posiada klamry mocujące do zębów własnych pacjenta, dlatego stosowane jest w przypadku częściowego zachowania uzębienia. Protezy akrylowe dzięki ogólnodostępności są najczęściej wybieranym rozwiązaniem.

Protezy szkieletowe

Są to uzupełnienia wykonane ze stopów metali będących w pełni kompatybilnymi ze środowiskiem jamy ustnej. Na ich konstrukcję składają się: metalowa płyta, łączniki, klamry i ciernie. Ich główną zaletą jest mniejszy rozmiar niż protez akrylowych, co ułatwia osobą przyzwyczajenie się do ich noszenia.

Protezy elastyczne


Cechą odróżniającą ten typ uzupełnienia od innych jest brak metalowych elementów w ich konstrukcji. Ich główną zaletą jest lekkość oraz estetyczność, jednakże mogą one być stosowane jedynie w przypadku częściowych braków uzębienia. Wynika to z ich konstrukcji, mogącej przy zastosowaniu w przypadku całkowitego braku uzębienia powodować dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego.

Protezy stałe – korona


Jej celem jest odtworzenie korony pojedynczego zęba, oddając jak najwierniej anatomię zęba. Ze względu na materiały wykonania koron, rozróżnia się między innymi:

 • korony porcelanowe,
 • korony pełnoceramiczne,
 • korony akrylowe,
 • korony cyrkonowe,
 • korony na podbudowie metalowej,
 • korony na podbudowie z włókna szklanego.

Most
Jest to połączenie trzech lub więcej koron protetycznych. Nie różni się zatem materiałami wykonania od koron, a jedynie ilością uzupełnianego uzębienia.

Implanty
W skład ich budowy wchodzi:

 • implant – niewidoczna część osadzona w kości wyrostka zębodołowego,
 • łącznik – zespalającego podstawę (implant) z koroną
 • korona – widoczna część implantu, odtwarzająca ząb.

Licówka

Rozwiązanie wybierane przede wszystkim z powodów estetycznych. Jest to bowiem odbudowa przednich zębów (jedynek, dwójek, trójek) w zakresie widzialnej części zęba.

Protezy zębowe Poznań ceny

Protezy zębowe ceny Poznań – ceny protez są różne, uzależnione ściśle od ich rodzaju oraz materiału z którego zostały wykonane. Proteza akrylowa to koszt od 700 zł do 1500 zł (w przypadku częściowej) oraz do 2000 zł (w przypadku całkowitej). Protezy szkieletowe to droższy wybór, w zakresie od 1400 zł do 2500 zł. Jeśli zaś chodzi o protezy stałe, to ceny zarówno koron jak i mostów mogą się wahać od 500 zł do kilku-kilkunastu tysięcy.

Redakcja