Jakie są rodzaje protez zębowych?

rodzaje protez zębowych, dentysta

Protetyka Kraków to dziedzina stomatologii, która zajmuje się zwalczaniem braków w uzębieniu pacjentów. Może tego dokonywać na wiele sposobów. Rozwiązaniem, które bardzo często znacznie podnosi komfort życia pacjentów, są protezy zębowe Kraków. Dzielą się one na kilka rodzajów, o których warto dowiedzieć się nieco więcej.

Dlaczego protetyka Kraków jest tak istotna dla pacjentów?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że utrata zębów bardzo często bywa dla pacjentów nie lada problemem. Z racji tego, że uśmiech jest niepełny, spada ich pewność siebie, pojawiają się także problemy z odpowiednim spożywaniem posiłków. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe przeżuwanie pokarmu może także nieść przykre konsekwencje w postaci schorzeń układu pokarmowego.

Jeśli chodzi o rodzaje protez zębowych, to współczesna protetyka oferuje ich bardzo wiele, dlatego też każdy pacjent z pewnością otrzyma taką pomoc, jakiej oczekuje.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe Kraków bywają również nazywane uzupełnieniami protetycznymi. Dzielą się one na uzupełnienia stałe i ruchome. Różnicą pomiędzy innymi jest sposób ich umieszczania w jamie ustnej pacjenta. Protezy ruchome to takie uzupełnienia, które można zdjąć w każdym momencie, a ich ogromną zaletą jest wysoka dostępność. Stąd też bardzo często są wybierane przez pacjentów.

Drugim rodzajem uzupełnień protetycznych są protezy stałe, które montowane są przez specjalistę na stałe w jamie ustnej pacjenta. Ich samodzielne usunięcie jest zwyczajnie niemożliwe.

Jeśli chodzi o protezy ruchome, to warto wspomnieć protezy akrylowe, szkieletowe, wykonane z tworzywa elastycznego czy też wsparte na innych zębach. Do protez stałych zalicza się z kolei korony zębowe, implanty, licówki, wkłady koronowe oraz mosty zębowe.

Które rodzaje protez zębowych refundowane są przez NFZ?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że protezy zębowe Kraków z pewnością nie należą do najtańszych. Na szczęście niektórzy pacjenci mogą raz na pięć lat wykonać refundowaną protezę. Warunkiem, dzięki któremu można ubiegać się o refundację, jest brak minimum 5 zębów w górnym bądź też dolnym łuku zębowym. Refundacja obejmuje tylko protezy akrylowe, które posiadają doginane elementy.

Osoby, która chcę wykonać protezy zębowe na własną rękę, muszą przygotować się na wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Administrator1