Efektowny element wystroju wnętrza – przestrzenne panele

panele 3d, kasetony 3d

Podczas urządzania albo renowacji wnętrza dobrze jest zapoznać się z różnymi stylami i projektami wnętrz, co pomoże nam stworzyć spójną i wyrażającą nas jako mieszkańców przestrzeń. Dobra wiadomość dla osób, które preferują minimalizm – czasem do stworzenia efektownego pomieszczenia nie potrzeba wielu ozdób czy wzorów, ale wystarczy jeden charakterystyczny element na neutralnym tle. Idealnym wyborem będą panele dekoracyjne 3d.

Panele 3d – co kryje się pod tą nazwą?

Panele dekoracyjne 3d to elementy ozdobne, które układamy podobnie jak kafelki, uzyskując wzór z powtarzających się płytek. Asortyment jest bardzo zróżnicowany, mamy do wyboru panele przeznaczone do użytkowania wewnątrz i na zewnątrz budynków, wykonane z różnych materiałów, o niezliczonych kolorach i wzorach. Drewniane panele dekoracyjne mogą mieć najprostszą, przypominającą bardzo popularną w latach 90. boazerię, albo intrygującą, rzeźbioną czy mozaikową powierzchnię, zestawiającą różne gatunki i kolory drewna.

Dostępne są również panele metalowe, na przykład z blachy falistej, wykorzystywane głównie na zewnątrz budynków, panele dekoracyjne z ceramiki i tworzyw sztucznych, o różnych formach, zarówno modernistycznych i abstrakcyjnych, jak i na przykład imitujące cegłę czy też kamień naturalny. Nasufitowe kasetony 3d pozwalają stworzyć intrygujące wrażenie przestrzeni, szczególnie w mieszkaniach o niezbyt wysokim suficie. Już pojedyncza ściana pokryta ciekawym przestrzennym wzorem może nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.

Jakie panele wybrać?

Kiedy wybieramy panele i kasetony 3d, bierzmy pod uwagę ich specyfikację techniczną oraz styl, w jakim chcemy urządzić całość mieszkania. Rodzaj materiału, rekomendowany sposób mocowania do powierzchni oraz dokładne wymiary, a także sposób konserwacji to informacje, które powinniśmy poznać przed zakupem paneli dekoracyjnych.

Do wnętrz w stylu rustykalnym, vintage i skandynawskim będą pasowały panele 3d z naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień, raczej w surowych, prostszych i minimalistycznych formach podkreślających cechy samego materiału. Natomiast do wnętrz o charakterze modernistycznym, o nowoczesnym designie, powinniśmy dobrać panele dekoracyjne o bardziej fantazyjnych formach. Ważne, aby całość była spójna stylistycznie i kolorystycznie.

Redakcja