Dlaczego dentysta wykorzystuje fluor?

somatolog, dentysta

Fluor to pierwiastek, który wśród dentystów cieszy się olbrzymim “poważaniem”. Każdy szanujący się stomatolog nowa huta, oferuje zabiegi fluorowania zębów. I choć zwykle stosuje się je u dzieci, to z oczywistych względów, mogą się na nie zdecydować również dorośli. Zwłaszcza, że nie jest to zabieg ani trudny, ani czasochłonny, ani też bolesny.

Dlaczego fluorowanie?

Każdy stomatolog kraków nowa huta przeprowadza fluorowanie przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze – pierwiastek ten skutecznie wzmacnia szkliwo zębów, dzięki czemu jest ono odporne na działanie wielu różnych czynników zewnętrznych (w tym mechanicznych). Po drugie, fluor hamuje rozwój bakterii, co ma znaczenie przede wszystkim w przypadku małych dzieci u których znacznie trudniej o profesjonalną higienę uzębienia. Wreszcie po trzecie – fluor wspomaga procesy odpowiedzialne za regenerację zębów.

ABC fluoryzacji zębów

Proces fluoryzacji jest bardzo prosty. Wykorzystuje się w nim specjalną pastę, zawierającą duże ilości fluoru. Następnie nakłada się ją bezpośrednio na zęby, po czym po kilku minutach usuwa. Zabieg ten jest więc bezinwazyjny, aczkolwiek może go wykonać tylko i wyłącznie dentysta kraków nowa huta. Podczas stosowania wspomnianej pasty, bardzo ważne jest, by nakładać ją w sposób równomierny. Nie można też zapominać o dokładnym pokryciu wszystkich, nawet trudno dostępnych zakamarków uzębienia. Warto też zwrócić uwagę na stan zębów. Jeśli stomatolog nowa huta zauważy, że są one pokryte brudem lub kamieniem, natychmiast trzeba je oczyścić. Najczęściej jednak zabieg oczyszczenia ma miejsce w trakcie tej samej wizyty.

Zalecenia po zabiegu

Po zakończeniu procesu fluoryzacji, dentysta kraków nowa huta może zalecić pacjentowi unikanie jedzenia i picia przez co najmniej 2 godziny. Istotne jest również to, by pokryte fluorem zęby nie były narażone na bezpośrednie oddziaływania mechaniczne. W tym celu należy unikać ich szczotkowania przez co najmniej 12 godzin od pokrycia ich struktury fluorem. Należy też pamiętać, że częstotliwość zabiegu fluoryzacji ustalana jest wyłącznie przez stomatologa nowa huta. Trzeba bowiem pamiętać, że nadmiar fluoru również może zaszkodzić. Zwłaszcza, jeśli zęby są jeszcze słabe i wrażliwe.

Podsumowując, fluorowanie zębów to zabieg, który każdy stomatolog kraków nowa huta może profesjonalnie wykonać. Co więcej, zabieg ten może być realizowany nie tylko u dzieci, ale też u osób dorosłych. Polecany jest on szczególnie tym osobom, które na co dzień narażają zęby na działanie silnych używek (np. kawy).

Redakcja